Wieża ciśnień w Ciechanowie

Powszechnie nazywana wierzą ciśnień tak naprawdę będąc zbiornikiem wyrównawczym. Stoi już od roku 1976 jednak to relatywnie niedawno zrobiło się o niej głośno za sprawą portalu The World Geography, który to umiejscowił ją na piątym miejscu w swoim rankingu niezwykłych wież.

Wieża ciśnień w Ciechanowie jest bardzo osobliwą konstrukcją mocno wyróżniającą się na tle miasta. Tak naprawdę jest to zbiornik wyrównawczy przeznaczony dla dzielnicy przemysłowej. Została ona zaprojektowana w roku 1972 przez architekta Jerzego Bogusławskiego przy współpracy z utalentowanym konstruktorem Jerzym Wiblikiem oraz niemniej utalentowanymi Bohdanem Szczeszeką i Stanisławem Gajownieczkiem. Konstrukcja jest jednym z najwyżej położonych punktów miasta i widoczna jest z niema każdego miejsca w Ciechanowie. Wieża powstała w roku 1976, a jej wykonawcą było przedsiębiorstwo Mostostal Płock. Zbiornik o kształcie torusa osadzony jest na hiperboloidzie jednopowłokowym. Sama kubatura zbiornika wynosi 1560 metrów sześciennych, a wieża ma 22 metry wysokości o średnicy podstawy 11,25 m, średnicy górnej 17,7 m oraz średnicy zwężenia 7 m. Cała konstrukcja znajduje się 143 metry nad poziomem morza. Już rok po powstaniu twórcy wieży otrzymali nagrodę Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych za „wybitne osiągnięcie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa”. Niestety okazało się, ze już w latach 80-tych nasza wieża przestała być potrzebna, a jej zbiornik nigdy nie został zalany do końca. Wieża sama w sobie zaczęła podupadać, a jej stan techniczny był z roku na rok coraz gorszy. Oczywiście istniało wiele pomysłów na jej wykorzystanie. Było to między innymi stworzenie tarasu widokowego lub komercyjnej restauracji.

Początek nowego życia wieży w roku 2013 przywrócił znany portal The World Geography, który to tworząc swoją listę najbardziej niezwykłych wież na świecie, umiejscowił zbiornik wyrównawczy z Ciechanowa na wysokim piątym miejscu. To właśnie roku później wieżę wpisana na wojewódzką listę zabytków nieruchomych techniki, a w roku 2017 teren wraz z ziemią został przejęty od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przez miasto Ciechanów. W tym samym roku podjęto prace rewitalizacyjne. Wieża został oczyszczona z wieloletniego brudu, dodatkowo wzmocniona, a na końcu pomalowana. Wymieniono również poszycie wieży zastępując je blachą tytanowo-cynkową. Obok wieży stworzono eksploratorium nauki i techniki, które współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Tak powstały park nauki nazwano Parkiem Nauki Torus i można odwiedzać go w każdy dniu tygodnia.