Tężnia solankowa w Wieliczce
Tężnia solankowa w Wieliczce została otwarta w roku 2014 i jak do tej pory jest jedną z czterech największych tężni w Polsce. Niesamowity wygląd przypominający warownię przyciąga wiele osób nie tylko dla tak zwanej „zdrowotności”, ale również by zobaczyć to niezwykłe dzieło architektoniczne.

Wieliczka położona niedaleko Krakowa jest znana w głównej mierze z kopalni soli, która w roku 1978 została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Takie wyróżnienie przyciąga wielu turystów, żeby nie powiedzieć, iż jest najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną w naszym kraju. Skąd taka popularność tego podkrakowskiego miejsca? Otóż sama Wieliczka jako kurort znana jest już od wieku XIX. To tutaj przez dziesiątki lat odwiedzający mogli poddawać się inhalacjom oraz kąpielom solnym. To właśnie tutejszy mikroklimat jest odpowiedni przy leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz alergii. Kilka lat temu natomiast powstał pomysł aby stworzyć tężnię solankową. W końcu w roku 2014 powstała Tężnia w Parku Kingi, stworzona na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Tężnia jest niezwykła jako sam obiekt architektoniczny i jest największa tężnią w Małopolsce i jedną z największych w kraju. Za projekt tężni odpowiada pracownia ASA Stożek Architekci, a głównym wykonawcą została firma Skanska. Konstrukcja tężni została stworzona z drewna modrzewiowego i wyłożona wiązkami tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, która pochodzi z kopalni. Jej wymiary to 53×69 metrów, a powierzchnia sięga 7500 m2.

Sama budowla swoim kształtem i wyglądem przypomina średniowieczną warownię. Zasługą tego jest umiejscowiona w wewnętrznej części tężni wieża, której wysokość przekracza 22 m. Wieża jest nawiązaniem do chłodni kominowych samej Kopalni Soli, które to zostały wyburzone w roku 2009. Po wejściu na wieżę będzie można ujrzeć przepiękna panoramę Parku Kingi, ale również centrum Wieliczki czy leżące nieopodal szyby górnicze. Wybudowanie tężni było niemałym wyzwaniem, a to ze względu na dość trudny teren, który był dotknięty szkodami górniczymi. Z tej właśnie przyczyny musiano zastosować specjalne zbrojenie, które ma w przyszłości ograniczyć wpływ na tężnię owych szkód górniczych. Sama budowa zajęło nieco ponad 12 miesięcy. Wokół tężni powstała również odpowiednia infrastruktura, włączając w to elementy małej architektury, odpowiednie oświetlenie, gabloty tematyczne czy miejsca spoczynku. Tężnia jest chętnie odwiedzanym miejscem turystycznym, ale przede wszystkim ciekawym obiektem architektonicznym.