Moda w architekturze domków jednorodzinnych

Moda w architekturze zagościła już jakiś czas temu. Ma ona duży wpływa na obecne budownictwo i to wcale nie w takim mały wymiarze. Jak wyglądają aktualne trendy architektoniczne w odniesieniu do budownictwa jednorodzinnego?

Z biegiem lat w Polsce zmieniło się budownictwo, idąc niejako za trendem i modą. Obecnie stawia się na nowoczesną formę budownictwa. Powstają wille postmodernistyczne, które są wynikiem obecnych możliwości technologicznych, ale również wymogów prawnych. Chodzi tutaj o wymogi energooszczędnościowe. Generalizując mamy do czynienia z modą na nowoczesne domy, które nie muszą być duże. Jeszcze nie tak dawno stawiano na domy o mocno rozbudowanych bryłach z licznymi detalami architektonicznymi. Obecnie stawia się domy o oszczędnej formie (niemalże kubicznej), która zaprojektowana jest na bazie prostokąta. Dach płaski lub dwuspadowy nie powinien zawierać okapów czy lukarn. W ich miejsce należy wstawić płaskie okna połaciowe. Dachy płaskie idealnie nadają się do nowoczesnego modernistycznego klimatu. Jeżeli chodzi o samą elewację to obecnie stawia się na równie nowoczesne rozwiązania. Domy buduje się już bez balkonów, a w ich miejsce pojawiają się tzw. balkony francuskie czy też drzwi balkonowe z zamkniętą balustradą. Oczywiście przejawem obecnej nowoczesności są również ogromne przeszklenia, nawet takie które rozciągają się na dwie kondygnacje. Stawia się również obecnie na nieco inne barwy. Czerwone dachy odchodzą powoli w zapomnienie, a zastępuje je modna szarość i jej odcienie. Bardzo ważną rolę odgrywają również materiały wykończeniowe. Najpopularniejszymi są kamień i drewno, które można stosować jako elewację w całości czy w fragmentach.

Architekci czy też projektanci wiedzą, że obecne społeczeństwa spędza bardzo dużo czasu w domach, dlatego też postanowili zadbać o odpowiednie oświetlenie światłem dziennym. Dlatego stawia się obecnie na duże, przestrzenne oraz liczne okna. Im większa ich ilość tym lepiej zacierana jest bariera między tym co na zewnątrz a tym co wewnątrz budynku. Duże przeszklenia są synonimem nowoczesności dając niezwykle ilości światła wewnątrz budynku. Niektórzy idą jeszcze dalej i szkło traktują już jak ściany a nawet dach. Przy takim postępowaniu trzeba jednak pamiętać, iż do co wewnątrz domu staje się widoczne na zewnątrz i można pozbyć się własnej prywatności we własnym domu. Czy w przyszłości czeka nas jeszcze większa szklana rzeczywistość? Tego jeszcze nie wiemy, ale trendy w budownictwie biurowym tak jak i mieszkaniowym pokazują, że jest to wielce prawdopodobne.