Dziwne budynki w Polsce cz. 2

Niespotykane, niepowtarzalne, zapadające w pamięć, dziwne. Takie mogą i są budynki także w Polsce. Jeżeli szukacie niesamowitych, architektonicznie skomplikowanych czy też dziwacznych budynków to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Na wstępie przenosimy się do Wrocławia, w którym znajduje się nasz pierwszy niezwykły budynek. Mowa o domu handlowym Solpol, który powstał na podstawie projektu Wojciecha Jarząbka. Kiedy dom handlowy powstawał był niezwykle spektakularną postmodernistyczna realizacją na skalę całego kraju. Mamy tutaj kolory, charakterystycznie połamaną bryłę, która wtapia się w pobliską ulicę Świdnicką. Projekt Jarząbka był o tyle istotny dla Wrocławia, że rozpoczął trend na kolejne postmodernistyczne projekty w centrum miasta. Sam projekt nie przypadł wielu osobom do gustu ze względu, iż powstał w centrum Wrocławia, w którym do tej pory dominowały zabytkowe budowle. Dom handlowy ma ponoć działać destrukcyjnie na najbliższe otoczenie. Z drugiej strony część opinii jest zgoła odmiennych stanowiąc, że Solpol to dobra zmiana, która zamyka pewną epokę otwierając nową. W międzyczasie pojawiły się głosy aby budynek wyburzyć, jednak z pomocą przyszli radni, którzy w roku 2018 wpisali dom handlowy Solpol na listę dóbr kultury współczesnej. Innym przykładem jest już w sumie dość znany, ale wart wspomnienia dom znajdujący się w Szymbarku. Dom w sumie wygląda na zwykły dom. Jest drewniany, ma dwuspadowy dach, wykusze, okna, drzwi, dach. No właśnie dach. Dom jest na nim postawiony! Dom jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również stanowi według autora pomnik „przewrotu wartości” i „obalenia systemu komunistycznego”.

Kolejny budynek, który warto zobaczyć i znalazł się na naszej liście to najnowsza siedziba Telewizji Polskiej znajdująca się w Warszawie. Została ona zaprojektowana przez Czesława Bieleckiego, a jej realizacja trwała już od roku 2001. W międzyczasie wykonawca zbankrutował i zanim odebrano budynek do nastał już rok 2008. Cały projekt został poddany dość dużej krytyce, ze względu na długość realizacji jak i na koszty, które wynosił niespełna 200 mln złotych. Niektórym nie podobał się również sam projekt. Architekt natomiast stwierdził, iż inspirowały go różne motywy, między innymi Wieża Babel, rzymska fontanna di Trevi, pomnik Międzynarodówki Tatlina, twórczość Franka Gehry’ego oraz kształt kadłuba transatlantyku. Rezultatem mamy budynek, któremu na pewno nie można odmówić oryginalności. Bryła jest skomplikowana i nie dociera w większości do odbiorców, czego rezultatem było przyznanie siedzibie TVP „statuetki” Makabryły 2008 roku.