Architektura biurowa najbliższej dekady cz. 2

Architektura, która kiedyś widziana była tylko na rysunkach futurystów wkracza, a nawet kroczyła już do wielkich miast. Jednak jakie przyszłe formy nas czekają, a może dokładniej na czym skupią się architekci w najbliższej dekadzie?

Jeszcze nie tak dawno znakiem rozpoznawczym architektury biurowej była jednorodność oraz wyraźne wzory. Obecnie uważa się, iż powtarzalność w elewacjach porządkuje przestrzeń i nadaje się do miast coraz częściej także takie zastosowania widzimy w budynkach mieszkalnych. Taka moda i raczej tego nie powstrzymamy. Pewnie i dobrze. Patterny (wzór, motyw, deseń), który były modne kilkadziesiąt lat temu wracają do nas w wielkim stylu. To jednak nie jedyne zmiany, które nas czekają w przypadku budownictwa biurowego w najbliższych latach. Od pewnego czasu widzimy niemałą oszczędność formy, którą stosują architekci i projektanci. Materiały najwyższej klasy pozwalają na budowanie form o imponującym wyglądzie. Widzimy to w przypadku szkła. Obiekty wykonane w taki sposób wyglądają ponadczasowo i to niezależnie od upływu lat czy zmiany trendów. Właśnie owa ponadczasowość to znak rozpoznawczy przyszłej architektury – powrót do modernizmu czy oszczędności w formie jest nowoczesne. Tynk odchodzi już w zapomnienie, a nowoczesne formy, które są wykonane z prostych materiałów stają się wyznacznikiem architektury z samego topu. W obecnym trendzie mamy piękne i nowoczesne przeszklenia. Są one coraz większe i coraz wyższe, lepiej oświetlone i z wspaniałymi widokami.

To właśnie dla tych wspaniałych widoków obecne i przyszłe projektowanie skupiać się będzie na zwracaniu budynków w stronę rzek, terenów zielonych, wzgórz czy też gór. W miastach jest to nieco trudniejsze, jednak nagrodą za ten brak jest panoramiczny widok np. na centrum miasta. Budynki stają się coraz wyższe właśnie dla owych widoków, ale również przez coraz wyższe ceny gruntów. Obecnie nie tylko inwestorzy, ale również przyszli mieszkańcy cenią sobie idealne lokalizacje. Z drugiej strony architekci obecnie mają większe możliwości niż kiedyś w projektowaniu, mając więcej przestrzeni do zagospodarowania między samymi budynkami oraz wokół nich. Poza tym zmieniają i zmieniać się będą kształty budynków, zezwala na to coraz to nowocześniejsza technologia oraz, nie ma co ukrywać, coraz barwniejsza wyobraźnia architektów. Takie zmiany nas cieszą. Połączenie nowoczesności z eko budownictwem przeplatanym zielenią i parkami.