Architektura biurowa najbliższej dekady cz. 1

Architektura podobnie do mody zmienia się raz na jakiś czas. Jak będą zatem wyglądały najbliższe lata w architekturze i na czym będę skupiali się projektanci? Jakie zmiany dotkną budynki biurowe?

Jaka będzie nas czekała przyszłość pod względem architektury? Otóż, obecnie już widzimy iż prócz budynków projektowane są również miejsca rekreacji, zieleń, kluby sportowe czy też miejsca spotkań, które powstają na dachach budynków. Jest to wynikiem trendu, który wynika z potrzeby budowania miejsc do zacieśniania relacji społecznych, by ludzie byli bardziej otwarci. Waśnie taka jest świadoma i aktualna architektura, której zadaniem jest wprowadzanie społecznych elementów. Ma to swój pozytywny wydźwięk w Polskiej architekturze i to niezmiernie nas cieszy. Jak natomiast może wyglądać architektura przyszłości? Najprawdopodobniej będą to małe ogródki, w których będzie można uprawiać warzywa czy owoce. Jest to droga, która wskazuje, że zarówno w budownictwie biurowym jak i mieszkalnym coraz większą rolę odgrywać będą zmiany klimatyczne. Projekty przedstawiają coraz więcej zielonych dachów czy zielonych ścian. Widzimy również dużą ilość tarasów, a sama zabudowa jest tak projektowana by w odpowiedniej porze dnia dawała odpowiedni cień. Co w takim razie dalej? Jak zmiany mają się do budownictwa biurowego.

Trendy pokazują, że biurowce mają być w głównej mierze komfortowym miejscem pracy. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Tyle, że sama estetyka powoli odchodzi już na drugi plan, a w głównej mierze nacisk kładzie się na komfort pracowników oraz rozwiązania proekologiczne. W dużej polskiej aglomeracji tworzone są biurowce, które mają być samowystarczalne. Podobnie jest z obiektami użyteczności publicznej, które to mają zużywać mniej energii, dzięki między innymi technologii pasywnej pozwalającej na czerpanie energii ze słońca. Generalnie już nikogo nie dziwią panele słoneczne znajdujące się na dachach czy elewacjach. Plusem jest również to, iż w przypadków niektórych budynków są one całkowicie niewidoczne co wzmacnia tylko ich walory estetyczne. Zauważalne jest również to, że w dobie rozwoju technologicznego biurowce mają stać się bardziej inteligentne oraz „napakowane” technologią. Dzięki takim rozwiązaniom możemy mieć czyste powietrze, idealną wilgotność czy też światło, które reaguje na nasz ruch. Nowoczesna architektura zmierza ku tworzeniu nowoczesnych i wyspecjalizowanych pomieszczeń, które będą wyciszone, odizolowane i pozwalające na korzystanie z najnowszych narzędzie technologicznych. Biurowce mają być niejako żywymi organizmami, które nie koniecznie muszą być brzydkie, jednak jak już wspominaliśmy to nie estetyka jest i będzie najważniejsza.